AVUKATLAR SEÇİM DERDİNDE DEĞİL GEÇİM DERDİNDEDİR!!
Tarih: 7.05.2020| Okunma Sayısı: 263

AVUKATLAR SEÇİM DERDİNDE DEĞİL GEÇİM DERDİNDEDİR!!
Cumhurbaşkanımzca ,Baroların seçim sistemi hakkında değişiklik yapılacağına dair açıklamayı hep birlikte dinledik.
Yaşadığımız bu salgın günlerinde ne mesleğimizi icra edebiliyoruz ne de kendimizi koruyacak önlemleri alabiliyoruz.
Yaklaşık 5 yıldır süren ekonomik krizden en çok bizler etkilendik,yıllardır SGK primleri,vergiler ,düşük ücretler altında adeta ezildik.
Bu pandemi nedeniyle çalışmadığımızdan dolayı pek çok meslektaşımız için yaşam şartları katlanılabilir ölçülerin çok üstünde kaldı.
Bağlı çalışan meslektaşlar işsiz kalmakla,kendi ofislerinde çalışanlar ise işlerini kaybetmek korkusuyla adeta yaşamaya mahkum edildi.
Yıllardır yargılamalarda yaşanan sıkıntılar,adil yargılama hakkının özümsenmemiş olması , avukatı ve savunmayı hiçe sayar düzenlemeler ve uygulamalar da mesleğin sürdürülebilirliğine adeta ket vurdu.
Hukuk fakültelerinin sayısı ve niteliği,eğitiminin istenilen seviyede olmayışı buna rağmen bir türlü avukatlık sınavının getirilmemiş olması da işin cabası...
Arabuluculuk ,uzlaşma,tahkim gibi müesseselere öncelik verilmiş ve zorunlu hale getirilmiş olması adeta uyuşmazlıkların yargılama faaliyeti dışına çıkarılması sonucunu doğurmuştur.
Hali hazırda avukatların zor günlerinde kendilerine destek olacak bir yardım sandıklarının bulunmayışı, yüksek SGK primlerine rağmen ,avukatlara bağlanan yaşlılık aylıklarının oldukça düşük olması ( asgari ücretin bile altında) Karşısında .. avukatların yaşam mücadelesi vermeleri ...
Bunun gibi meslekte pek çok sorun varken İNANIN CUMHURBAŞKANIM BİZİM DERDİMİZ SEÇİM DEĞİL GEÇİMDİR,BİZİM DERDİMİZ ADİL YARGILANMA HAKKIDIR,TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİN KORUNMASIDIR, BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIDIR!! TAVRIMIZ HER ZAMAN DEMOKRASİDEN YANADIR !!

19.09.2020
AV. AZADE AY
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.